W świecie psychoterapii, gdzie nieustannie poszukuje się nowych i skutecznych metod pracy z traumą, metoda brainspotting wyróżnia się jako przełomowe podejście, które łączy w sobie wiedzę z zakresu neuronauki z praktyką kliniczną.
Brainspotting to innowacyjna metoda terapeutyczna, która oferuje nowe perspektywy w leczeniu traumy. Jej skuteczność i elastyczność sprawiają, że jest to cenna propozycja dla osób poszukujących efektywnego narzędzia do poprawy swojego samopoczucia i zrozumienia siebie lepiej.
Czym jest Brainspotting?
Brainspotting to metoda terapii neuro-doświadczeniowej, która została opracowana przez dr. Davida Granda w 2003 roku. Wykorzystuje ona pole widzenia pacjenta do zlokalizowania tzw. brainspotów – punktów w otaczającej go przestrzeni, które są odbiciem traumatycznego zapisu zlokalizowanego w mózgu. Zapis ten zazwyczaj zachodzi w strukturach do których świadomość pacjenta nie ma dostępu. Niejednokrotnie z powodu silnych przeżyć, wspomnienia mogły zostać wyparte, zepchnięte w głębsze obszary mózgu, które nie są dostępne i uświadomione ale nadal wpływają na życie człowieka, utrudniając mu codzienne funkcjonowanie.
Jak działa Brainspotting?
Poprzez znalezienie odpowiedniej pozycji oczu pacjenta oraz aktywacje i monitorowanie odczuć zachodzących w ciele docieramy do źródeł traumy przechowywanej w podkorowych strukturach mózgu - miejsc niedostępnych dla świadomości. Aby terapia przebiegała efektywniej, wykorzystywana jest podczas przetwarzania bilateralna muzyka stymulująca półkule mózgu. Podczas tego procesu dochodzi do wydobywania nieuświadomionego, uwalniania emocjonalnych blokad oraz integrowania wszystkiego w jedną spójną całość. Mechanizmy działania Brainspottingu bazują na naturalnych procesach samoregulacji oraz zdolności mózgu do samoreorganizacji i samoleczenia. Sednem terapii jest Podwójna Rama Dostrojenia - jest to jednoczesne dostrojenie relacyjne i neurobiologiczne, które sprzyja skoncentrowanemu, potężnemu, głębokiemu przetwarzaniu, które prowadzi do uzdrawiającego rozwiązania. Terapeuta wchodzi w głęboką relacje z pacjentem, staje się towarzyszem jego procesu. Ale mądrość nie tkwi w terapeucie; tkwi w geniuszu układu nerwowego klienta.
Sesja Brainspotting – co się dzieje?
Sesja Brainspotting jest głęboko dostrojona relacyjnie. Terapeuta jest uważny na procesy zachodzące w mózgu i ciele klienta. Klient z pomocą terapeuty identyfikuje brainspot, a następnie następuje aktywacja i koncentracja na tym punkcie, co może obejmować stymulację dwustronną i śledzenie procesów wewnętrznych.
Korzyści z Brainspottingu
Dla kogo jest Brainspotting?
Brainspotting jest odpowiedni dla osób w różnym wieku i z różnymi problemami, w tym z trudnościami emocjonalnymi, traumami, żałobą, kryzysem suicydalnym, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami, czy zaburzeniami lękowymi. Dobrze sprawdza się również w pracy z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD). Jest to metoda bezpieczna, która pozwala klientom i terapeutom wspólnie pracować nad przekształceniem trudnych emocji w siłę i zdrowie emocjonalne. Jest też skuteczną metodą na odblokowanie potencjału intelektualnego, czy też twórczego.
Dlaczego Brainspotting jest taki skuteczny ?
Po pierwsze dlatego, że samą rozmową dociera się tylko do obszarów mózgu które używają języka, a nie do głębszych struktur mózgowych w których przechowywane są wyparte wspomnienia, emocje i doświadczenia cielesne. To tam właśnie dociera Brainspotting, to w tych miejscach zachodzi intensywna i trwała zmiana.
Po drugie, proces opiera się na głębokim dostrojeniu relacyjnym terapeuta – pacjent, gdzie jak wiemy relacja jest jedną z niezbędnych podstaw w procesie uzdrowienia. Relacja terapeutyczna, zbudowana na zaufaniu, empatii i wzajemnym szacunku, stanowi kluczowy element, który umożliwia pacjentowi otwarcie się i podjęcie pracy nad swoimi trudnościami.
Po trzecie w procesie zachodzi synchronizacja mózg – ciało. Ponieważ nasz układ nerwowy obejmuje zarówno mózg, jak i ciało, wszystko, co czujemy w naszych ciałach, jest w rzeczywistości odczuwane w naszych mózgach. Nasze ciała i mózgi są nierozłączne; są zintegrowaną jednostką. Dlatego tak ważne jest działanie równolegle na obu tych obszarach.
Film przedstawiający podstawy teoretyczne i wyjaśnia mechanizmy działania terapii Brainspotting:
© Adam Gruźlewski, wszystkie prawa zastrzeżone